Rehabilitacija po strgani sprednji križni vezi (ACL)

Operacija strgane sprednje križne vezi (ACL) je zapleten postopek, ki se izvaja v splošni anesteziji. Začne se z majhnimi zarezami na notranji in zunanji strani kolena ter na mestu, kjer odvzamemo kitni presadek, običajno iz zadnje stegenske mišice ali patelarnega ligamenta. Koleno se pred operacijo napolni s sterilno fiziološko raztopino, kar omogoča boljšo preglednost med posegom.

Med operacijo se s prvo zarezo vstavi endoskop, ki omogoča vizualizacijo notranjosti sklepa na zaslonu in pomaga pri potrditvi diagnoze ter prepoznavanju drugih možnih poškodb. Z drugo zarezo se v sklep uvedejo kirurška orodja za izvedbo posega. Po odstranitvi poškodovanih delov vezi se oceni anatomija narastišč na kosteh in izvedejo ustrezne priprave za vstavitev presadka.

Ko se odstranijo ostanke poškodovane vezi, se natančno izmerijo narastišča na stegnenici in golenici. S pomočjo endoskopske kamere se določi natančna lokacija za kostni tunel, ki se naredi s kirurškim svedrom. Presadek se nato skrbno vstavi skozi ustvarjeni kostni tunel in pritrdi na stegnenico in golenico, kar zagotavlja optimalno anatomsko rekonstrukcijo sprednje križne vezi.

Fizioterapija po strgani križni vezi

Rehabilitacija po rekonstrukciji sprednje križne vezi (ACL) je zahteven proces. Takoj po operaciji je ključnega pomena redno hlajenje kolena z ledom kar pomaga zmanjšati oteklino in bolečino. Zelo priporočljiva je tudi izposoja in uporaba kineteka. Pacienti po odpustu iz bolnišnice prejmejo ustrezna protibolečinska in antikoagulantna zdravila za preprečevanje strdkov, skupaj z individualno prilagojenim programom fizioterapije. Uporaba kineteka po operaciji sprednje križne vezi je zelo priporočljiva, saj ta naprava za razgibavanje kolena omogoča zgodnje pasivno gibanje, kar ima več terapevtskih koristi:

  • Izboljšanje gibljivosti: Zgodnje pasivno gibanje pomaga pri vzdrževanju in izboljšanju obsega gibanja v kolenu po operaciji ACL, kar je ključno za dolgoročno funkcionalnost kolenskega sklepa.
  • Zmanjšanje bolečine in otekline: Redna uporaba kineteka pomaga zmanjševati bolečino in oteklino, saj gibanje spodbuja cirkulacijo in s tem boljšo prekrvavitev ter odvod metabolitov iz tkiva.
  • Preprečevanje nastanka brazgotin in adhezij: Kinetek pomaga preprečevati nastanek brazgotin in adhezij v sklepu, ki bi lahko omejile gibanje in povzročile dolgotrajne težave z gibljivostjo.
  • Pospešitev celjenja: Pasivno gibanje, ki ga zagotavlja kinetek, lahko pospeši proces zdravljenja tako, da spodbuja tkiva okrog operiranega območja.
  • Enostavnost uporabe in varnost: Kinetek omogoča varno gibanje kolena v kontroliranem obsegu, kar zmanjšuje tveganje za preobremenitev in poškodbo v zgodnji fazi rehabilitacije.

Kinetek si lahko izposodite ali rezervirate tukaj

Rehabilitacija po operaciji sprednje križne vezi običajno traja približno devet mesecev in je razdeljena v tri glavne faze. V prvi fazi, ki traja prvih šest tednov, pacienti izvajajo rehabilitacijo pod vodstvom usposobljenih fizioterapevtov. Nato sledi dva tedna okrevanja v zdravilišču, kjer se nadaljuje z lažjimi oblikami rehabilitacije. V drugi fazi, od dva do štiri mesece po operaciji, se oteklina umiri, bolečina pojenja, koleno postane bolj gibljivo, in pacienti že lahko hodijo, plavajo ali kolesarijo. Po štirih mesecih večina lahko nadaljuje z normalnimi aktivnostmi, vključno s tekom na ravnih površinah, medtem ko je priporočljivo izogibanje intenzivnejšim športnim aktivnostim do konca devetega meseca, ko presadek dozori in se popolnoma integrira v kost.

Celovita rehabilitacija po operaciji sprednje križne vezi je ključna za uspešno vrnitev k normalnim aktivnostim in preprečevanje ponovnih poškodb. Pomembno je, da pacienti tesno sodelujejo s svojimi terapevti in sledijo vsem predpisanim protokolom za optimalno okrevanje.

Uporaba kineteka po menjavi kolenskega sklepa

Kaj lahko pričakujemo v posamezni fazi?

Po uspešno izvedeni operaciji je ključnega pomena celovita rehabilitacija, ki pomaga pacientu vrniti se k polni funkcionalnosti in preprečiti ponovne poškodbe. Rehabilitacija je razdeljena na več faz, ki pacienta postopoma vodijo od začetne imobilizacije do popolne vrnitve k športnim in drugim aktivnostim.

V primeru, da se želite naročiti na brezplačni posvet nas lahko kontaktirate na telefonsko številko 051 658 809

Zgodnja faza rehabilitacije

V tej fazi je poudarek na zmanjševanju bolečine in otekline ter na postopnem vračanju gibljivosti kolenskega sklepa. Pacienti začnejo z lahkimi vajami za izboljšanje cirkulacije in preprečevanje nastanka brazgotin. Uporaba hladnih oblog, nežna mobilizacija sklepa in uporaba kineteka so ključni za zmanjšanje vnetja in izboljšanje gibljivosti.

Srednja faza rehabilitacije

Ko oteklina upade in se gibljivost izboljša, se začnejo vaje za krepitev mišic okoli kolena, zlasti kvadricepsa in hamstringov. To je ključno za podporo kolenu in preprečevanje dodatnih obremenitev na rekonstruirano vez. Vaje postopoma postajajo bolj zahtevne in vključujejo vaje za izboljšanje koordinacije in ravnotežja.

Pozna faza rehabilitacije    

Ta faza vključuje napredne vaje za moč, pliometrične vaje in specifične športne aktivnosti, ki pacienta pripravijo na vrnitev k polni aktivnosti. Vaje se prilagodijo posameznikovim potrebam in ciljem, zato je tesno sodelovanje s fizioterapevtom ključnega pomena za uspešen zaključek rehabilitacije.

Rehabilitacija po operaciji sprednje križne vezi je dolgotrajen in zahteven proces, vendar je s pravilnim pristopom in doslednostjo mogoče doseči odlične rezultate. Pomembno je, da pacienti aktivno sodelujejo v procesu rehabilitacije in sledijo navodilom svojih terapevtov, da se čim prej in čim bolj varno vrnejo k svojim običajnim aktivnostim.