Menjava kolenskega sklepa predstavlja pomemben mejnik v življenju posameznika, ki se sooča z artrozo ali drugimi težavami s koleni. Kirurški poseg, znan tudi kot totalna artroplastika kolena, lahko bistveno izboljša kakovost življenja in povrne funkcionalnost sklepa. Pomemben del pri ispehu operacije je tudi dobra fizična pripravljenost posameznika pred samim posegom. V tem članku bomo podrobneje raziskali, zakaj je fizična pripravljena izrednega pomena preden gremo na operacijo in kako lahko pacienti s predhodno pripravo vplivajo na uspešno rehabilitacijo menjave kolenskega sklepa.
Ena izmed najbolj pomembnih nalog, ki jih ima pacient pred operacijo kolenskega sklepa je izboljšati mišično moč. V vsakem primeru bo po operaciji prišlo do velike mišične atrofije, zaradi česar je zelo pomembno narediti dovolj veliko »zalogo« mišične mase, sploh sprednjih in zadnjih stegenskih mišic ter glutealne muskulature.
Prednost dobre mišične moči v predelu kolenskega sklepa je ključna za stabilnost sklepa in zmanjšanje sil, ki delujejo neposredno na kolenski sklep. Raziskave so pokazale, da predoperativne vaje, osredotočene na krepitev kvadricepsa, zadnjih stegenskih mišic, zadnjice ter mečnih mišic pozitivno vplivajo na stabilnosti sklepa. Močne mišice ne le podpirajo sklep, temveč tudi zmanjšujejo tveganje za poškodbe in olajšajo vsakodnevne aktivnosti (Mizner in sodelvci 2005).
Dobra fizična pripravljenost olajša začetek fizioterapevtske rehabilitacije po menjavi kolenskega sklepa. Pacienti, ki so pred operacijo že v dobri kondiciji, se lažje prilagajajo fizioterapevtskih obravnavam, kar pospeši proces okrevanja. FIzkušen fizioterapevt ima zelo pomembno vlogo pri ponovni pridobitvi gibljivosti in moči po operaciji ter zagotavlja optimalno delovanje sklepa. (Bade in sodelavci 2010). Pomembno je, da se fizioterapevt ne osredotoči le na manualne tehnike, inštrumentalno fizioterapijo ter najbolj osnovne vaje s katerimi doseže le kratkoročno zmanjšanje otekline in bolečine. Izrednega pomena je postopno prilagajanje vas, saj bo le s tem pacient pravilno napredoval. Seveda ima tudi manualna terapija, inštrumentalna fizioterapije ter osnovne vaje svoje mesto v rehabilitaciji, vendar vse preveč terapevtov operiran kolenski sklep obravnavajo preveč konzervativno zaradi česar uspeh rehabilitacije ni popolen. Ko je pacient zmožen mora nadaljevati z bolj kompleksnimi vajami, pogosto je to možno že pred odhodom v toplice.
Fizična pripravljenost je izrednega pomena saj imajo pacienti z ustrezno fizično pripravljenostjo manjše tveganje za pooperativne zaplete. Izvajanje predoperativnih vaj naj bi zmanjševale verjetnost okužb, tromboz in drugih zapletov, kar prispeva k boljšim izidom
Posamezniki, ki so dobro fizično pripravljeni, običajno doživijo hitrejše okrevanje po menjavi kolenskega sklepa. Močne mišice in izboljšana gibljivost omogočajo učinkovito obvladovanje rehabilitacijskih vaj, kar vodi v boljšo vrnitev k vsakodnevnim aktivnostim in povečuje stopnjo neodvisnosti po operaciji (Smith in sodelavci, 2008)
Poleg tega dobra fizična pripravljenost pred operacijo ugodno vpliva tudi na psihološko stanje posameznika. Pacienti, ki se zavedajo svoje telesne moči in pripravljenosti na poseg, se pogosto soočajo z manjšo stopnjo stresa in tesnobe. Pozitivno psihično stanje lahko pomembno prispeva k celostnemu procesu okrevanja (Rooks in sodelavci, 2006).
Dobra fizična pripravljenost pred menjavo kolenskega sklepa je je torej izrednega pomena za uspešno okrevanje po operaciji. Pacienti, ki se aktivno pripravljajo na operacijo, izboljšajo mišično moč, so bolje pripravljeni na kasnejšo fizioterapevtsko rehabilitacijo, zmanjšajo tveganje za zaplete in hitreje povrnejo k aktivnostim, ki jih imajo radi.
Kako vam lahko pomagamo?
V našem fizioterapevtskem centru Re-Gib vam nudimo brezplačni telefonski posvet, nato vam glede na vaše težave in stanje predlagamo optimalne rešitve. V primeru, ko preko telefona ni mogoče rešiti vaših težav se dogovorimo za pregled v naši ambulanti ali na domu pacienta. Na uvodnem pregledu vas natančno pregledamo in glede na vaše stanje pripravimo načrt terapije. Poleg manualne in najnaprednejše inštrumentalne terapije vam pripravimo vam prilagojen program vaj, ki jih lahko izvajate tudi v domačem okolju.
V primeru, da potrebujete pomoč se na nas lahko kadarkoli obrnete na telefonsko številko 051 658 809 ali nas kontaktirate preko spletnega obrazca.