Kolenski sklep je eden najbolj obremenjenih sklepov v našem telesu. Posledično je pogosto predmet različnih poškodb, degenerativnih bolezni ali obrabe. V primerih, ko konzervativno zdravljenje ni uspešno je pogosta odločitev zdravnikov totalna endoproteza (TEP) kolenskega sklepa.
Menjava kolenskega sklepa je optimalna rešitev za tiste, ki se soočajo z degenerativnimi boleznimi kolena, artritisom ali hudimi poškodbami, ki omejujejo vsakodnevne aktivnosti. Zamenjava kolenskega sklepa omogoča izboljšanje gibljivosti, zmanjšanje bolečin in povrnitev funkcionalnosti sklepa, saj kirurg poškodovani ali obrabljeni kolenski sklep nadomesti z umetnim implantatom.
V tem članku bomo raziskali ključne korake rehabilitacije po operaciji kolenskega sklepa ter kako ta prispeva k hitrejšemu okrevanju in izboljšanju kakovosti življenja pacientov.
Ključni koraki po operaciji kolenskega sklepa
- Začetna Faza: pomen takojšnje fizioterapije ter razgibavanja kolenskega sklepa
Po menjavi kolenskega sklepa je zelo pomembno izvajanje fizioterapevtskih vaj, ki ste jih prejeli že v bolnišnici. Vaje so namenjen predvsem zmanjševanju otekline in preprečevanju otrdelosti sklepa. Zelo priporočljiva je tudi uporaba kineteka, saj kontinuirano pasivno gibanje spodbuja cirkulacijo, pospešuje celjenje ter zmanjšuje brazgotinjenje.
Pri pacientih, ki zaradi bolečin, starosti ali drugih razlogov ne morejo dostopati do ambulante se svetuje fizioterapija na domu saj pacientom omogoča optimalno rehabilitacijo v udobju njihovega doma. Fizioterapevti vam z manualnimi tehnikami sproščajo zakrčene mišice, zmanjšujejo oteklino in povečujejo obseg giba.
Predvsem za povečevanje gibljivosti in preprečevanje kontraktur vam omogočamo uporabo oziroma najem kineteka, saj boste tako tudi v času ko pri vas nebo fizioterapevta skbeli za optimalno rehabilitacijo.
- ustrezno okrepiti mišice in pridobiti polen obseg giba
V drugi fazi je zelo pomembno začeti s krepitvijo mišic. Zelo pomembno je, da se ne osredotočimo le na sprednjo stegensko mišico ampak krepimo celotno nogo. Ne pozabimo krepiti mečnih mišic, zadnjih stegenskih mišic in mišic kolčnega sklepa. Ustrezno močne mišice so ključne za stabilizacijo sklepa in preprečevanje morebitnih težav v prihodnosti.
V tej fazi je zelo pomembno, da pacient na »zaspi«, saj so vaje, ki jih je prijel v bolnišnici že zdavnaj prelahke. Pacient mora čim prej začeti z čim bolj kompleksnimi vajami. Dve izmed nepogrešljivih vaj sta počep ter predklon s katerima krepimo stegenske, kolčne in tudi mečne mišice (seveda odvisno od samo izvedbe).
V primeru, da trenutno ne veste katere vaje so za vas primerna nas seveda lahko brezplačno kontaktirate na 051 658 809 oziroma se prijavite na prvi pregled.
- Povrnitev optimalne funkcije kolenskega sklepa
V tretji fazi okrevanja se osredotočamo na povrnitev pacienta v stanje pred poškodbo. Napredne fizioterapevtske tehnike, usmerjene v izboljšanje ravnotežja, koordinacije in funkcionalne moči, omogočajo pacientom, da dosežejo svoje cilje. Poseben poudarek je tukaj namenjen predvsem vajam proti uporu s katerimi pacient pridobi optimalno stanje. Poleg vaj je priporočlijiva tudi manualna terapija in inštrumentalna fizioterapija s katerimi dosežemo boljše in hitrejše celjenje.
Zaključek:
Totalna endoproteza kolenskega sklepa odpira vrata novemu začetku za mnoge posameznike. Ključnega pomena za hitrejše in uspešnejše okrevanje je hitra in ustrezna fizioterapija, ki se prilagaja posameznikovim potrebam. S ustrezno rehabilitacijo pacienti po TEP kolenskega sklepa izboljša svojo kakovost življenja ter povrnejo funkcionalnost kolena.